Szakrális geometria alapjai
Szeretném leszögezni, hogy nem az a célom, hogy teljes áttekintést adjak a szakrális geometriáról – már csak azért sem, mert biztos, hogy nálam sokkal hozzáértőbbek, jobban, számtalan helyen összefoglalták már -, hanem, hogy összegyűjtsem azokat a dolgokat amivel az érdeklődők áttekintést kaphatnak mi a csuda ez egyáltalán…
Első lépésként nézzük az elnevezést
Úgy gondolom, hogy mindig mindent lehet a végtelenségig magyarázni és elemezni, de ha túl mélyre megyünk ezekkel akkor elrugaszkodott lesz mindentől és mindenkitől…
Indulásként mit is ír az idegen szavak gyűjteménye a szakrális kifejezésről? Jelentése ‘isteni, szent; természetfeletti eredetű‘. A geometria jelentése pedig ‘a matematikának a térbeli alakzatokkal foglalkozó része.‘ És miként is jön össze ez a kettő?
Hát úgy, hogy valójában nem szól másról, mint hogy a nyitott szemmel nézelődők a természetben olyan érdekes ismétlődő összefüggéseket fedeztek fel ami harmonikus és szemet gyönyörködtető. Majd ezeket a ismétlődéseket elkezdték vizsgálni matematikailag, és rájöttek, hogy bizony számokkal, mértannal bizony leírhatók az észrevett dolog. De hát hogy a fenébe ha minden véletlenszerű, hisz a a kristályok, a növények, az állatok nem tanultak matematikát és nem az alapján építik fel struktúrájukat! Akkor meg mégis hogy? Na itt jön be a szakrális – vagyis ‘Isteni’, természetfeletti – rész, hisz akkor valaminek vagy Valakinek ezeket a folyamatokat felügyelni, irányítani, szabályozni kell vagy kellett valamikor…





